„Campionat National si Campionat National Scolar de Canotaj la Navodari"
Federatia Romana de Canotaj in parteneriat cu Directia pentru Sport a Judetului Constanta, Asociatia Judeteana de Canotaj si Inspectoratul Scolar Judetean Constanta organizeaza in perioada 11 - 15 august 2010 in Centrul Olimpic de Canotaj de la Navodari: Campionatul National si Campionatul National Scolar la Canotaj.
Programul competitiilor:
Campionatul National de Canotaj - 11 - 13 august 2010:
• Sedinta tehnica: 10 august 2010 ora 18,00 C.O. Navodari
• 11 -12.08.2010 - orele 08,00 -12,00 si 16,00 -19,00
• 13.08.2010 - orele 08,00 - 12,00
Campionatul National Scolar de Canotaj - 14 - 15 august 2010:
• Sedinta tehnica: 13 august 2010 ora 18,00 C.O. Navodari
• 14.08.2010 - orele 08,00 -12,00 si 16,00 -19,00
• 15.08.2010 - orele 08,00 - 12,00
SUCCES SPORTIVILOR!!!!!
Cosmin Simion, sportiv legitimat la LPS Nicolae Rotaru din Constanta, antrenat de Ionel Rata si Valeria Carjaliu, a obtinut la Campionatele Europene de kaiac-canoe de juniori si tineret, desfasurate la sfarsitul saptamanii trecute la Moscova, 2 titluri europene la canoe 2 pe distanta de 1000 m si la canoe 4 pe distanta de 1000 m, precum si o medalie de argint in proba de canoe 2 pe distanta de 500 m.
FELICITARI SI MULT SUCCES LA CAMPIONATELE NATIONALE DE JUNIORI DE LA PITESTI!
Federatia Romana de Rugy, Directia pentru Sport a Judetului Constanta, Directia pentru Tineret Constanta, Asociatia Municipala de Rugby Bucuresti, Asociatia Judeteana de Rugby Constanta, Clubul Sportiv Cleopatra, SC Beach Soccer Constanta organizeaza in perioada 02-08 August 2010 pe plaja Melody Mamaia:
TURNEUL DE BEACH RUGBY "OVAL-5".
ECHIPE PARTICIPANTE U-14 ANI (SUB 14 ANI) C.S.O. OVIDIU, SC GEN VALU LUI TRAIAN, SC GEN NICOLAE BALCESCU, SELECTIONATA CONSTANTA, R.C. FLAMINGO BUCURESTI, C.S.M. 1 BUCURESTI, C.S.M. 2 BUCURESTI, R.C. PANTELIMON
La aceasta categorie turneul se va desfasura in sistemul a doua grupe eliminatorii, semifinala si finala.
ECHIPE PARTICIPANTE U-12 ANI (SUB 12 ANI) C.S. CLEOPATRA CONSTANTA, SC NR 1 GALA GALLACTION MANGALIA, SC GEN LIMANU - MANGALIA, SC GEN 2 MAI MANGALIA, C.S.M. BUCURESTI, R.C. FLAMINGO BUCURESTI,
La aceasta categorie meciurile se vor desfasura in sistem campionat (fiecare cu fiecare).
Programul Turneului:
LUNI, 02.08.2010, ora 17,00 COMPLEX CLEOPATRA MAMAIA SEDINTA TEHNICA si CONFERINTA DE PRESA
MARTI, 03.08.2010, ora 09,30 U-14 - meciuri in grupele I si II (4 jocuri)
U-12-meciuri in cadrul primei etape (3 jocuri)
MIERCURI, 04.08.2010, ora 09,30 U-14 - meciuri in grupele I si II (4 jocuri)
U-12-meciuri in cadrul etapei a II-a (3 jocuri)
JOI, 05.08.2010, ora 09,30 U-14 - meciuri in grupele I si II (4 jocuri)
U-12-meciuri in cadrul etapei a III-a (3 jocuri)
VINERI, 06.08.2010, ora 09,30 U-14 - meciuri de clasament
Loc 3 grupa 1 - loc 4 grupa 2
Loc 4 grupa 1 - loc 3 grupa 2
Semifinale loc 1 grupa 1 - loc 2 grupa 2
Loc 1 grupa 2 - loc 2 grupa 1
U-12-meciuri in cadrul etapei a IV-a (3 jocuri)
SAMBATA, 07.08.2010, ora 09,30 U-14 - meciuri de clasament
Loc 5-8
Loc 3-4
Loc 1-2 FINALA
FESTIVITATEA DE PREMIERE
U-12-meciuri in cadrul etapei a V-a (3 jocuri)
DUMINICA, 08.08.2010, ora 09,30 JOC SEL. ANTRENORI - SEL. MASS-MEDIA
INCHIDEREA TURNEULUI
Printre sportivii care au obtinut rezultate la Campionatele Europene de Atletism de la Barcelona s-au numarat si sportivii Clubului Sportiv Farul Constanta, astfel:
NICOLETA GRASU (antrenor COSTEL GRASU) - medalie de argint la aruncarea discului
ADELINA GAVRILA (antrenor MIHAI DUMITRU) - locul V la triplusalt.
FELICITARI SPORTIVILOR SI ANTRENORILOR!
Yacht Club Bucuresti impreuna cu Directia pentru Sport a Judetului Constanta, International Flying Dutchman Class Organization, Federatia Romana de Yachting, Romanian Flying Dutchman Association organizeaza in perioada 29 iulie - 8 august 2010 la Constanta (Portul Tomis)
Campionatul Mondial de Yachting
Flying Dutchman
Programul competitional este:
01-08.08 Portul Tomis C-ta Campionatele Mondiale de Yachting FD
01.08 ora 19,00 Festivitatea de deschidere
02-04.08 ora 12,00 Regate - Startul Portul Tomis
06.08 ora 12,00 Regate - Startul Portul Tomis
07.08 ora 11,00 Regate - Startul Portul Tomis